BLOGas.lt
Sukurk savo BLOGą Kitas atsitiktinis BLOGas

Archyvas: ‘prasmė’ kategorija

Kalba – ne daiktas

2010-07-30

Turtas nevienija, turtas skaldo.
Vienija kalba ir tikėjimas.
Kalba vienija žmones jų daiktiškuoju pavidalu. Kalba yra aukščiausia žmonių daiktiškoji pakopa.
Tikėjimas žmones vienija jų idealiuoju lygmeniu. Tikėjimas yra aukščiausioji žmonių nedaiktiškoji bendrystė.
Mylėkim ir prižiūrėkim savo lietuvių kalbą!
Ugdykim ir stiprinkim savo tikėjimą!
Šie abu mūsų dvasios darbai užleisti neleistinai.

Rodyk draugams

LIETUVOS DIENA

2010-07-14

Šūkiai „Apie viską pagalvota“, „Tavęs nėra čia – tavęs nėra visai“ ir kiti panašūs verslo erdvę aptarnaujantys teiginiai – ne tušti niekaliukai, o esminės, beveik principų statusą turinčios komercializuojamo pasaulio nuostatos.
Tikrai apie viską pagalvota. Iki smulkmenų.
Nes per smulkmenas lengviausia prieiti prie bet kurios visumos.
Kažkada naiviai rašiau: tai ką gi mes švenčiam, paskelbę Lietuvos 1000-metį?
Dabar štai žiūriu į vieną iš smulkmenėlių – atraižą žymėti perskaitytąją knygos dalį – ir matau, kad tai anaiptol ne koks parankis popieriaus bryzas, o gerai apgalvota mūsų istorijos trumpinimo priemonė. Tiems, kurie mano, kad baltai, pamažu tampą lietuviais, savo žemėje apsigyveno ne prieš tūkstantmetį, o prieš keliolika tūkstančių metų, įdėklas atkakliai kartoja: 2009 – Lietuvai 1000, 2010 – Lietuvai 1001, 2011 – Lietuvai 1002, 2012 – Lietuvai 1003, 2013 – Lietuvai 1004. Ir visur kovo 9 diena – raudona, nes šventė. Taip ir rašoma: Kovo 9-oji LIETUVOS DIENA. Kam ir to per maža, per visą atraižą aiškinama: Šventasis Brunonas, dar vadinamas Bonifacu, arkivyskupas ir vienuolis, vienuoliktaisiais savo atsivertimo metais Rusios ir Lietuvos pasienyje pagonių užmuštas su aštuoniolika saviškių kovo 9 dieną nukeliavo į dangų. Dar neaišku? Galima perskaityti dar kartą. Ir dar. Ir dar. Pagaliau daug tūkstantmečių Lietuvos liks už Lietuvos suvokimo vartų, o kovo 9-oji taps Lietuvos įkūrimo diena. Mindaugas? Koks Mindaugas! Lietuvą įkūrė Bonifacijus, atsakys „Klausimėlio“ herojai. Ir bus teisūs. Nes taip ir rašo propagandinė skrajutė: Kovo 9-oji – Lietuvos diena.
Apie viską pagavota pakankamai smulkmeniškai.

Rodyk draugams

Kamuolys

2010-04-02

Na taip, labai smagu mokslininkams pasakoti apie naujausius Visatos tyrimus, ypač – juodosios materijos apmąstymų fone. Kur nebus smagu: jie turi tokį daikčiuką kaip Hablio (Hubble) kosminis teleskopas, kuris teikia tiesiog neįtikėtinų galimybių skverbtis į kosmosą ir piešti visai kitokius jo vaizdus, nei buvo įsivaizduojama prieš dešimtmetį, nekalbant apie šimtmetį. Už mūsų Saulės sistemos aptikta daugiau nei 400 planetų. Mūsų Paukščių tako galaktika, turinti keletą vijų, besisukančių apie centrinę Galaktikos ašį, susideda iš 100 mlrd. žvaigždžių, milijardai, iš kurių turi savo planetų sistemas. O visa tai kartu – tik taškas Visatoje, persmelktoje juodosios energijos, vadinamos juodąja medžiaga, iš kurios iš esmės ir iškyla visi šviesuliai. Būtent ta energija ir valdo, susiedama visatos chaotiškąją tvarką visai kitais, negu fizikos aprašomais, saitais. Bet kas yra ta juodoji medžiaga, astronomai pasakyti negali.
Tai, žinoma, ne tik smagu, bet ir gražu, jeigu manysi, jog tie vaizdai su mūsų gyvenimu neturi nieko bendra. Bet kai tau pasako, kad kamuolys pagal fizikos dėsnius turįs pradėti kristi žemyn po tam tikro laiko, kai išseks atatrankos į žemę jam suteikta energija, pagal tos nežinomos medžiagos dėsnius turi kilti aukštyn ir judėti didėjančiu greičiu, mūsų šiandieniniam suvokimui suduodamas rimtas smūgis. Ar ne per daug jų vienu metu – kinta ir Visatos, ir gyvybės kitose planetose galimybių, ir pačios gyvybės pavidalų, Žemės ateities, žmogaus paskirties, žmonijos išvaizdos supratimai… Kaip atlaikyti visa tai su gyvenimui būtina dvasios rimtimi?

Rodyk draugams