BLOGas.lt
Sukurk savo BLOGą Kitas atsitiktinis BLOGas

Archyvas: ‘privatizavimas’ kategorija

Pardavė vandalui

2010-04-12

Joniškėlyje yra unikalus visos Lietuvos mastu istorijos ir kultūros paminklas – bažnyčios, mokyklos ir ligoninės ansamblis.
Bažnyčia ir ligoninė, kaip sakoma, dar dar – sukasi, kiek pajėgia sukti vis silpnėjanti miestelio bendruomenė. Girdėjau, kad mokykla parduota. Išgirdęs, kad ji niokojama, nuvykau. Ką išvydau, ne tik pribloškė – tiesiog sugniuždė. Barbarybės grynu pavidalu vaizdas.
Pati mokykla statyta XIX amžiaus pradžioj. Statyta beveik kaip pilis – su skliautais, koridorium per visą pastatą, galybe kambarių kambarėlių, kuriuose būta klasių ir kabinetų. Neveltui: tai buvo Vilniaus universiteto globota viena pirmųjų pradžios mokyklų Lietuvoje, davusi pradžią Igno Karpio žemės ūkio mokyklai.
Dabar čia – griuvėsiai. Grindys išlaužytos, krosnys išgriautos, išdaužytos kai kurios sienos, išardyta ne viena pertvara – plytos ir savininko, ir nežinomų interesantų naudotos praktiniams „nūdienos reikalams“. Ką tai turėtų reikšti? Kodėl taip atsitiko?
Pasirodo, dabartinės mokyklos savininkas Radviliškyje gyvenantis Janūrijus Musvicas mokyklą ir nusipirko dėl senovinių plytų: jos turi paklausą, iš jų renčiami šiandieninių turčių židiniai ar kiti interjero prabangos aksesuarai. Valstybės turto fondas 2003 m. rugsėjo 24 d. pastatą su jį supančia žeme pardavė nė nepažymėjęs, kad tai kultūros ir istorijos paminklas, o kadangi tokio įrašo nei prikimo-pardavimo sutartyje, nei aukciono protokole nėra, pirkėjas daro ką nori, vadovaudamasis „šventąja nuosavybės teise“ pagal savo sąmonės standartus. Nedrįsčiau neigti, jeigu kas pasakytų, jog pasiūla su tokiom sąlygom atsirado tik po to, kai atsirado paklausa.
Dar tų pačių 2003 metų lapkričio 9 d. miestelio bendruomenė viešu laišku kreipėsi į Lietuvos Seimą, Kultūros ministeriją ir kitas institucijas, reikalaudama panaikinti viešojo privatizavimo rezultatus, išaiškinti, kodėl parduodant nebuvo nurodyta, kad mokykla – paveldo objektas, ir pareikalauti, kad J. Musvicas atitaisytų pastatui padarytą žalą.
Atsakymas – gūdi tyla.
Vadinasi – viskas „pagal planą“. Viskas tvarkoj?

Rodyk draugams